FAQ – czyli kilka często zadawanych pytań i odpowiedzi na nie.

Ile czasu trwa sesja zdjęciowa?
Jak przygotować apartament do zdjęć?
Czy stylizuję wnętrza podczas sesji fotograficznej?
Ile czasu będę czekać na przesłanie gotowych zdjęć?
Jaki format plików przekazuję klientowi?
Jakiego sprzętu używam do fotografowania wnętrz i architektury?
Czy profesjonalne zdjęcia są dużo lepsze od „tych zwykłych”?
Co z prawami autorskimi do wykonanych przeze mnie zdjęć?
Czy mogę używać zdjęć od razy po przesłaniu?

 


Ile czasu trwa sesja zdjęciowa?

Najczęściej sesja zdjęciowa apartamentu trwa od 30 do 60 minut. Czas ten podany jest z założeniami, że apartament jest max. 3 pokojowy (+ kuch. i łaz.) oraz że w momencie rozpoczęcia sesji jest gotowy do zdjęć – patrz Jak przygotować apartament do zdjęć?
W przypadku sesji komercyjnych (architektura, restauracje, hotele) czas wykonanie zdjęć jest oczywiście odpowiednio dłuższy. Staram się to ustalić podczas umawiania konkretnej sesji zdjęciowej, po konsultacji z klientem.

 


Jak przygotować apartament do zdjęć?

Ludzie oglądający zdjęcia chcą widzieć to co kupują lub wynajmują. Nie chcą widzieć zbędnego wyposażenia czy garderoby aktualnie mieszkającej osoby. Mieszkanie powinno być wysprzątane, zbędne rzeczy usunięte z kadru. Postarajmy się również żeby do fotografowanej przestrzeni wpadało jak najwięcej tzw. światła dziennego (tego zza okna).
Najważniejsze żeby było czysto!

Poniżej kilka dodatkowych porad:

 • wyczyścić lustra,
 • wszystkie zbędne przedmioty (pranie, rzeczy osobiste) usunąć z fotografowanej przestrzeni.
 • rozsunąć zasłony (pozwolić, żeby jak najwięcej naturalnego światła wpadało do apartamentu),
 • pościelić łóżka w możliwie najładniejszy sposób, używając czystej pościeli,
 • w posprzątanej łazience odsunąć zasłonę prysznicową, zamknąć deskę sedesową, można również przygotować ręczniki dla gości,
 • usunąć naczynia, jedzenie i inne zbędne elementy kuchenne,
 • dodatkowo można przygotować kwiaty, owoce lub inne ciekawe detale, które pozwolą wzbogacić fotografowane wnętrze.

 


Czy stylizuję wnętrza podczas sesji fotograficznej?

Będąc na miejscu mogę pomóc w rozłożeniu elementów dekoracyjnych lub odpowiednim umiejscowieniu mebli. Na tyle, na ile moje wyczucie estetyki może być pomocne.
Nie zajmuję się jednak dekorowaniem wnętrz i nie posiadam przy sobie żadnych elementów dekoracyjnych. Jeśli potrzebujecie pomocy w tej kwestii – mogę zaproponować pomoc dekoratora wnętrz.

 


Ile czasu będę czekać na przesłanie gotowych zdjęć?

Staram się przygotowawać zdjęcia tak szybko jak to tylko możliwe. W przypadku prostych sesji wnętrz pod wynajem/sprzedaż zwykle zdjęcia trafiają do klienta w czasie 1-3 dni. Gwarantuję maksymalne termin 7 dni przy takich zleceniach. Przy sesjach komercyjnych wymagających większej ilości pracy (skomplikowana postprodukcja, montaże itp.) terminy „dogadujemy” z klientem.

 


Jaki format plików przekazuję klientowi?

Zazwyczaj przekazuję drogą mailową pliki wglądowe (jpeg, 1000px dłuższy bok), natomiast duże pliki produkcyjne wrzucam na serwer FTP i wysyłam do klienta link. Klikając go może pobrać przygotowane dla niego pliki (jpeg lub tiff, ponad 5000px. dłuższy bok).
Możemy się umówić na dowolnie inną formę przekazania zdjęć, jak również inne formaty plików. Proszę jedynie o wcześniejsze ustalenie tego ze mną.

 


Jakiego sprzętu używam do fotografowania wnętrz i architektury?

Bardzo często dostaje wiadomości z zapytaniem o sprzęt fotograficzny, z ktorego korzystam.
Do fotografowania architektury używam pełnoklatkowych aparatów i całej gamy obiektywów.
Pracuję na aparatach firmy Nikon, co wcale nie znaczy, że uważam sprzęt innych firm fotograficznych za gorszy.
Najważniejszymi elementami w tej dziedzinie fotografii są dobry statyw i szerokokątny obiektyw.
Oto lista wybranych elementów mojego „arsenału”:

 • aparaty Nikon D850 i D700
 • obiektywy: Nikkor 14-24(2.8), Nikkor 17-35(2.8), Nikkor 24 PCE, Sigma A 50 (1.4), Nikkor 70-200 (4.0), Nikkor 85 (1.4), Sigma 150 Macro  (2.8)
 • statyw Manfrotto 055 + głowica Manfrotto 410
 • inne: filtry (polaryzacyjne, ND, efektowe), lampy błyskowe systemowe oraz studyjne, tablet do bezdotykowego wyzwalania aparatu i inne.

 


Czy profesjonalne zdjęcia są dużo lepsze od „tych zwykłych”?

Moim zdaniem TAK!
Profesjonalne zdjęcia różnią się od amatorskich zarówno jakością techniczną jak i wartością estetyczna. To nie tylko lepszy sprzęt w rękach innego człowieka, ale także lata nauki i doświadczeń. Na poniższych zdjęciach pokazuję przykłady wnętrza fotografowanych przez właścicieli i przeze mnie. Ocenę pozostawiam Wam!

 


Co z prawami autorskimi do wykonanych przeze mnie zdjęć?

Przy zdjęciach przestrzeni na wynajem / sprzedaż nie podpisuję osobnych umów o przekazaniu klientowi majątkowych praw autorskich. Faktura Vat za usługę jest dowodem przekazania praw, których nie ograniczam terytorialnie i czasowo.
W przypadku zleceń komercyjnych (hotele, restauracje, budynki i budowle arch.) przygotowuję dokładna umowę przekazania praw, która jest dołączana do dowodu sprzedaży. Umowa jest wcześniej akceptowana przez obie strony.
Zazwyczaj zachowuję sobie prawo do prezentacji wykonanych prac, jednak wyłącznie w celach reklamowych i promocyjnych (portfolio, mat. reklamowe).

 


Czy mogę używać zdjęć od razu po przesłaniu?

Według ustawy o prawie autorskim klient może używać zdjęć dopiero po zapłaceniu za wykonaną usługę. W momencie przekazania wynagrodzenia za wykonane dzieło ustalone materialne prawa autorskie „spływają” na klienta.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać zdjęć wcześniej, o ile zostanę o tym poinformowany i wyrażę zgodę.